Turul Italiei 2012 – prezentare generală

Startul în Turul Italiei 2012 se va da pe 5 mai din Danemarca, unde se vor disputa și primele trei etape, prologul (contratimp individual de 8,7 kilometri), precum și următoarele două runde, ambele de plat. Chiar dacă sprinterii sunt văzuți favoriți la câștigarea acestor două etape, vântul ar putea crea ceva probleme, iar surprizele nu sunt excluse. În zilele petrecute pe tărâm danez, carvana Turului Italiei îl va comemora pe Wouter Weylandt, ciclistul decedat în Turul Italiei 2011.
Prima apariție pe tărâm italian va fi la Verona, unde va avea loc un contratimp pe echipe (32 de kilometri). Lucrurile cu adevărat importante se vor petrece însă abia la finalul turului, în ultima săptămână. Chiar dacă mai sunt prevăzute în program etape de munte, acestea nu par a conta până pe 19 mai, când carvana va urca la 2.001 metri (Cervina). Vor urma apoi Passo Giau (2.236 de metri) pe 23 mai, Passo Mangen (2.047 metri) și Passo Pamepago Reiterjoch (2006 metri) pe 25 mai, iar în penultima zi carvana va urca la 2757 de metri, pe Passo Dello Stelivo.

Programul complet al Turului Italiei:

5 Mai, etapa 1: Herning – Herning, 8.7 km – contratimp individual
6 Mai, etapa 2: Herning – Herning, 206 km
7 Mai, etapa 3: Horsens – Horsens, 190 km
8 Mai: zi de odihnă
9 Mai, etapa 4: Verona – Verona, 32.2 km – contratimp pe echipe
10 Mai, etapa 5: Modena – Fano, 199 km
11 Mai, etapa 6: Urbino – Porto Sant’Elpidio, 207 km – etapă montană medie
12 Mai, etapa 7: Recanati – Rocca di Cambio, 202 km – etapă montană medie
13 Mai, etapa 8: Sulmona – Lago Laceno, 229 km – etapă montană medie
14 Mai, etapa 9: San Giorgio nel Sannio – Frosinone, 171 km
15 Mai, etapa 10: Civitavecchia – Assisi, 187 km – - etapă montană medie
16 Mai, etapa 11: Assisi – Montecatini Terme, 243 km
17 Mai, etapa 12: Seravezza – Sestri Levante, 157 km – etapă montană medie
18 Mai, etapa 13: Savona – Cervere, 121 km
19 Mai, etapa 14: Cherasco – Cervinia, 205 km – etapă montană înaltă
20 Mai, etapa 15: Busto Arsizio – Lecco/Pian dei Resinelli, 172 km – etapă montană înaltă
21 Mai: zi de odihnă
22 Mai, etapa 16: Limone sul Garda – Falzes/Pfalzen, 174 km – etapă montană medie
23 Mai, etapa 17: Falzes/Pfalzen – Cortina d’Ampezzo, 187 km – etapă montană înaltă
24 Mai, etapa 18: San Vito di Cadore – Vedelago, 139 km
25 Mai, etapa 19: Treviso – Alpe di Pampeago, 197km – etapă montană înaltă
26 Mai, etapa 20: Caldes/Val di Sole – Passo dello Stelvio, 218 km – etapă montană înaltă
27 Mai, etapa 21: Milan – Milan, 31,5 km – contratimp individual

Tricouri distinctive:
- lider al clasamentului general: tricou roz
- lider al căţărătorilor: tricou albastru
- lider al clasamentului pe puncte: tricou roşu
- lider al tinerilor: tricou alb 

Foto: gazzetta.it

Echipe participante

AG2R La Mondiale: John Gadret, Manuel Belletti, Julien Berard, Guillaume Bonnafond, Hubert Dupont, Ben Gastauer, Gregor Gazvoda, Matteo Montaguti, Mathieu Perget

Pro Team Astana: Roman Kreuziger, Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff, Paolo Tiralongo, Simone Ponzi, Alexsandr Dyachenko, Andrey Zeits,  Kevin Seeldraeyers, Egor Silin, Tanel Kangert

BMC Racing Team: Alessandro Ballan, Mathias Frank, Thor Hushovd, Taylor Phinney, Marco Pinotti, Mauro Santambrogio, Ivan Santaromita, Johann Tschopp, Danilo Wyss – click pentru detalii

Euskaltel Euskadi: Mikel Nieve Ituralde, Adrian Saez De Arregui Egurrola, Jon Izaguirre Insausti, Miguel Minguez Ayala, Pierre Cazaux, Victor Cabedo Carca, Iban Velasco Murillo, Amets Txurruka Ansola, Juan Jose’ Oroz Ugalde

FDJ – Bigmat: Sandy Casar, William Bonnet, Geofrey Soupe, Francis Mourey, Mickael Delage, Arnaud Demare, Jussi Veikkanen, Dominique Rollin, Gabriel Rasch

Garmin-Barracuda: Tyler Farrar, Thomas Dekker, Jack Bauer, Antonio Murilo Fischer, Ryder Hesjedal, Robert Hunter, Alex Rasmussen, Peter Stetina, Christian Vande Velde

GreenEdge Cycling Team: Matthew Goss, Daryl Impey, Jens Keukeleire, Jack Bobridge, Fumiyuki Beppu, Christian Meier, Svein Tuft, Brett Lancaster, Tomas Vaitkus

Katusha Team: Joaquin Rodriguez Oliver, Pavel Brutt, Joan Horrach Rippoll, Alexander Kristoff, Aleksandr Kuschynski, Alberto Losada Alguacil, Daniel Moreno Fernandez, Gatis Smukulis, Angel Vicioso Arcos

Lampre ISD:  Matteo Bono, Damiano Cunego, Adriano Malori, Przemyslaw Niemiec, Daniele Pietropolli, Daniele Righi, Michele Scarponi, Alessandro Spezialetti, Diego Ulissi

Liquigas Cannondale: Valerio Agnoli, Ivan Basso, Maciej Bodnar, Eros Capecchi, Damiano Caruso, Paolo Longo Borghini, Cristiano Salerno, Sylvester Szmyd, Elia Viviani

Lotto Belisol: Bart De Clercq, Brian Bulgac, Francis De Greef, Kenny De Haes, Gert Dockx, Adam Hansen, Olivier Kaisen, Gianni Meersman, Dennis Vanendert

Movistar Team: Giovanni Visconti, Andrei Amador Bipkazakova, Jose’ Herrada Lopez, Benat Intxausti Elorriaga, Pablo Lastras Garcia, Sergio Pardilla Bellon, Nairo Alexander Quintana Rojas, Branislau Samoilau, Francisco Jose’ Ventoso Alberdi – click pentru detalii

Omega Pharma – Quick Step: Francesco Chicchi, Dario Cataldo, Michal Kwiatkowski, Julien Vermote, Serge Pauwels, Marco Bandiera, Michal Golas, Nikolas Maes, Martin Velits

Rabobank Cycling Team: Mark Renshaw, Juan Manuel Garate Cepa, Theo Bos, Tom Leezer, Stef Clement, Grischa Niermann, Tom Jelte Slagter, Jos Van Emden, Dennis Van Winden

RadioShack – Nissan Trek: Jan Bakelants, Daniele Bennati, Ben Hermans, Giacomo Nizzolo, Nelson Oliveira, Thomas Rohregger, Fränk Schleck, Jesse Sergent, Oliver Zaugg – click pentru detalii

Team SaxoBank: Matteo Tosatto, Anders Lund, Volodimir Gustov, Jonas Jorgensen Aaen, Juan Jose’ Haedo, Luke Roberts, Mads Christensen, Manuele Boaro, Lucas Sebastian Haedo

Team Sky: Mark Cavendish, Bernhard Eisel, Juan Antonio Flecha Giannoni, Sergio Luis Henao Montoya, Peter Kennaugh, Ian Stannard, Ben Swift, Geraint Howell Thomas, Rigoberto Uran Uran – click pentru detalii

Vacansoleil DCM ProCycling: Matteo Carrara, Thomas De Gendt, Romain Feillu, Sergey Lagutin, Gustav Erik Larsson, Tomasz Marczynski, Martijn Keizer, Martin Mortensen Kristen, Mirko Selvaggi

Androni Giocattoli: Emanuele Sella, Roberto Ferrari, Fabio Felline, Alessandro De Marchi, Josè Rujano, Carlos Ochoa, Jackson Rodriguez, Josè Serpa, Miguel Angel Rubiano

Colnago CSF Inox: Domenico Pozzovivo, Sacha Modolo, Enrico Battaglin, Gianluca Brambilla, Stefano Pirazzi, Sonny Colbrelli, Stefano Locatelli, Angelo Pagani, Marco Canola – click pentru detalii

Farnese Vini-Selle Italia: Filippo Pozzato, Oscar Gatto, Francesco Failli, Matteo Rabottini, Andrea Guardini, Elia Favilli, Pier Paolo De Negri, Luca Mazzanti, Kevin Hulsmans

Team NetApp: Cesare Benedetti, Jan Barta, Timon Seubert, Markus Eichler, Bartosz Huzarski, Reto Hollenstein, Andreas Dietziker, Matthias Brandle, Daniel Schorn