Turul Ţinutului Secuiesc, afacerea rutierilor bulgari

Turul Ţinutului Secuiesc s-a încheiat sâmbătă seara cu victoria ciclistului bulgar Hristov Koychev Stefan, de la Brisaspor. Este pentru al doilea an consecutiv când un rutier bulgar de la Brisaspor se impune în competiţia ciucană, în anul 2013 Georgi Georgiev culegând laurii învingătorului. În acest an, Georgiev a încheiat pe locul secund, ultima poziţie a podiumul revenindu-i ciclistului nostru Oleg Berdos, de la Tuşnad Cycling Team. Oleg Berdos a câştigat în schimb competiţia pe puncte. Cea mai bună echipă de la Turul Ţinutului Secuiesc a fost, în acest an, Tuşnad Cycling Team.

Ultima etapă a Turului Ţinutului Secuiesc, desfăşurată sâmbătă seară, a fost una în care cicliştii români s-au evidenţiat, trei dintre ei încheind în top 5. Eduard Grosu s-a clasat al doilea, Andrei Nechita a sosit pe locul 4, pentru ca Oleg Berdos să termine pe poziţia a cincea. Etapa a fost câştigată de un rutier de la Tuşnad Cycling Team, Gianinni Anaya.