Tour Down Under: Green Edge, primul succes în World Tour!

Andre Greipel, a treia victorie la sprint!

Australianul Simon Gerrans a câştigat duminică Santos Tour Down Under, aducând astfel primul succes în circuitul World Tour pentru Green Edge, echipă de a Antipozi, aflată la primul an în elita ciclismului mondial. Chiar dacă nu a câştigat nicio etapă, rutierul australian s-a impus la general, în special datorită parcursului din etapa de sâmbătă, când a sosit al doilea. “Este fantastic”, a declarat la finalul competiţiei Gerrans, care se află la al doilea succes în competiţia australiană, după cel din 2006. “Nu voi putea niciodată să le mulţumesc pe deplin colegilor mei care m-au ajutat aici. E o victorie fantastică pentru noi, nici nu ne pouteam dori un altfel de start de sezon”, a mai spus proaspătul învingător al Santos Tour Down Under.

Eroul ultimei etape, un circuit de 90 de kilometri pe străzile din Adelaide, a fost însă Andre Greipel. Germanul a câştigat un nou sprint, trecându-şi în cont al treilea succes în Tour Down Under 2012 şi a patra victorie din aces an după cea din Down Under Classic, cursă care a precedat turul australian. Locul secund în etapă a revenit rutierului australian de la Rabobank, Mark Renshaw, în vreme ce ultima poziţie a podiumului a fost ocupată de Alessandro Petacchi (Lampre).

În ierarhia celor mai buni sprinteri, pe primul loc a terminat norvegianul Edvald Boasson Hagen (Sky), în vreme ce Rohan Dennis (Australia – UNI SA) s-a impus în competiţia căţărătorilor. Acelaşi Rohan Dennis a fost declarat cel mai bun tânăr ciclist al competiţiei, în vreme ce RadioShack Nissan a câştigat întrecerea echipelor.