Criterium Dauphine: Kern, victorie după şapte ani

Francezul Christophe Kern, de la Europcar a câştigat etapa a cincea a Criterium Dauphine, desfăşurată pe distanţa a 210 kilometri, între Parc des Oiseaux şi Les Gets. Kern, aflat la primul sezon cu Europcar, a atacat decisiv cu trei kiometri înainte de final, iar când mai erau de parcurs 1.000 de metri avea un avans de 12 secunde. În ciuda agitaţiei plutonului, Kern a reuşit să se menţină în frunte şi să câştige cu 7 secunde în faţa lui Chris Anker Sörensen (Danemarca – Saxo Bank Sungard). Pe locul trei a sosit francezul Thomas Voeckler, coechipierul lui Kern. “Sunt foarte fericit, am aşteptat mult timp o victorie”, a spus la final Kern, al cărui ultim succes în ciclismul profesionist data din 2004. “Am fost accidentat la începutul sezonului şi m-am întors în curse la două săptămâni după Paris – Nisa (n.r. – în luna martie). Dar, tot timpul, întreaga echipă m-a susţinut. Victoria de astăzi este şi a lor”, a încheiat entuziasmat Kern.
În etapa de vineri, s-a rulat constant multă vreme, foarte târziu Jason McCartney reuşind să evadeze. Deşi a rulat singur, şi-a creat un avans de aproape 13 minute, dar cei 75 de kilometrii care îl despărţeau de final nu anunţau nimic bun. Efortul americanului de la RadioShack a fost anulat cu nouă kilometri înainte de sosire, moment în care a început agitaţia. Tony Martin (HTC-Highroad)  Pierre Rolland (Europcar) şi Maciej Paterski (Liquigas) au reuşit să se desprindă la 15 secunde, dar nu au rezistat prea mult în faţă. Elveţianul de la Leopard Trek, Oliver Zaugg, părea să aibă şanse mai mari de reuşită, după ce a atacat şi a depăşit trioul aflat la conducere, dar când mai erau trei kilometri până la final a fost prins şi el. Atunci a ieşit în faţă Christophe Kern, care s-a impus, ajutat şi de colegii de la Europacar, cei care au anihilat orice altă încercare de evadare.